Endorsements

Richard Blumenthal
US Senator, CT

Joe Courtney
US Congress, CT

Rosa Delauro
US Congress, CT

Jim Himes
US Congress, CT

John Larson
US Congress, CT

Christopher Murphy
US Senator, CT

Nancy Wyman
Lieutenant Governor, Tolland

Catherine Abercrombie
State Representative, Meriden

Terry Adams
State Representative, Stamford

James Albis
State Representative, East Haven

Buddy Altobello
State Representative, Meriden

Brian Anderson
State Central Representative, Mansfield

David Arconti
State Representative, Danbury

Joe Aresimowicz
House Speaker, Berlin

Arlene Avery
State Central Representative, Stafford Springs

Claudia Baio
Mayor, Rocky Hill

Richard Balducci
Former House Speaker, Deep River

Terry Barton
Town Chair, Killingly

Scott Bates
Town Chair/DSCC, Stonington

Janet Bellamy
Town Chair, Ashford

Jeff Berger
State Representative, Waterbury

Carol Berner
Town Chair, Union

Peter Betkowski
Town Chair, Beacon Falls

Kate Bisson
Town Chair, Brooklyn

Ben Blake
Mayor, Milford

Audrey Blondin
State Central Representative, Litchfield

Tim Bowles
Former State Representative, Preston

Pat Boyd
State Representative, Pomfret

Peter Brazaitis
Town Chair, Harwinton

Barbara Brenneman
Former Town Chair, Farmington

Keith R. Brothers
Laborers’ Local 547, New London/Norwich

Larry Butler
State Representative, Waterbury

Beth Bye
State Senator, West Hartford

Megan Calchera
Town Chair, Eastford

Shari Cantor
Mayor, West Hartford

Martha Carlson
State Central Representative, Guilford

Tom Carrier
Town Chair, Columbia

Stephanie Ciarleglio
Town Clerk, Woodbridge

Darlene Clouther
Town Chair, Litchfield

Christine Conley
State Representative, Groton

Michelle Cook
State Representative, Torrington

Jeff Currey
State Representative, East Hartford

Michael D’Agostino
State Representative, Hamden

Stephen Dargan
Former State Representative, West Haven

Bill Dauphin
Town Chair, Vernon

Liz Davis
Town Chair, Enfield

Joe De La Cruz
State Representative, Groton

Mike Demicco
State Representative, Farmington

Fran Doba
Town Chair, Bethany

Mark Donahue
Town Chair, North Stonington

Christopher Donovan
Former House Speaker, Meriden

Paul Doyle
State Senator, Newington

Liz Duarte
State Central Representative, Groton

Tony Duarte
Town Chair, South Windsor

Bob Duff
Senate Majority Leader, Norwalk

Dave Dumaine
State Central Representative, Manchester

Cindy Dunne
Town Chair, Putnam

Jim Ezzes
Town Chair, Westport

Josh Fedeli
Town Chair, Stamford

Andy Fleischmann
State Representative, West Hartford

Mae Flexer
State Senator, Killingly

Daniel Fox
State Representative, Stamford

Gordon Frasinelli, Jr.
Town Chair, Stafford

Tom Frenaye
Town Chair, Suffield

VIctor Funderburk
Mayor, Windham

Marian Galbraith
Town Chair/Former Mayor, Groton CIty

John Gallivan
Town Chair, Wethersfield

Henry Genga
State Representative, East Hartford

Linda Gentile
State Representative, Derby/Ansonia

Terry Gerratana
State Senator, New Britain

Matt Gianquinto
State Central Representative, Simsbury

Bob Godfrey
State Representative, Danbury

Susan Goldman
Town Committee Treasurer, Norwich

Larry Goldman
Town Chair, Norwich

Ken Goldman
Town Chair, Rocky Hill

Ed Gomes
State Senator, Bridgeport

Barbara Gordon
State Central Representative, West Hartford

Dorothy Grady
Town Chair, Coventry

Joe Gresko
State Representative, Stratford

Bob Grindle
Town Chair, Hampton

Tony Guerrera
State Representative, Rocky Hill

Greg Haddad
State Representative, Mansfield

Joshua Hall
State Representative, Hartford

Conrad Heede
Town Chair, Groton

Deb Heinrich
Former State Representative, Madison

Jack Hennessy
State Representative, Bridgeport

Richard Ives
First Selectman, Brooklyn

Robert Jellen
Town Chair, Willington

George Jepsen
Attorney General, West Hartford

Susan Johnson
State Representative, Windham

Kelly Juleson-Scopino
State Representative, Manchester

Jim Juliano
Former Town Chair, Newtown

Kevin Kavanagh
Town Chair, New London

Matt Kelly
Town Chair, Barkhamsted

Braith Kelly
Town Chair, Canterbury

John Kelly
Town Chair, Newington

Tom Kelly
Town Chair, Trumbull

Donna King
City Clerk, Norwalk

Randy Klein
Town Chair, Darien

Matt Knickerbocker
First Selectman, Bethel

Jeff Knickerbocker
Town Chair, Wallingford

Justin Kronholm
State Central Representative, Chester

Beth Krummeich
State Central Representative, Greenwich

Roland Lemar
State Representative, New Haven

Tim Larson
State Senator, East Hartford

Marcia LeClerc
Mayor, East Hartford

Kevin Lembo
Comptroller, Guilford

Curt Leng
Mayor, Hamden

Matthew Lesser
State Representative, Middletown

Zelda Lessne
State Central Representative, Glastonbury

Liz Linehan
State Representative, Cheshire

Rick Lopes
State Representative, New Britain

Jack Malone
Town Chair, Sprague

Anne-Marie Mastrioanni
Town Chair, Bethelehem

Andrew Maynard
Former State Senator, Stonington

Cristin McCarthy-Vahey
State Representative, Fairfield

Brandon McGee
State Representative, Hartford

Alden Mead
Town Chair, North Haven

Steve Mikutel
Former State Representative, Griswold

Patricia Billie Miller
State Representative, Stamford

Moriah Moriarty
State Central Representative, East Hartford

Russ Morin
State Representative, Wethersfield

Ed Morris
State Central Rep., Niantic/East Lyme

Charlie Murray
Town Chair, Glastonbury

Katie Murray
Town Chair, Tolland

Mary Mushinsky
State Representative, Wallingford

Anthony Musto
Former State Senator, Trumbull

Sandy Nafis
Former State Representative, Newington

Ron Napoli
State Central Representative, Waterbury

Norman Needleman
First Selectman, Essex

Maureen Nicholson
First Selectwoman, Pomfret

Dawn Niles
Town Chair, Windham

John Olsen
Town Chair, Clinton

Linda Orange
State Representative, Colchester

Bill Pakulis
State Central Representative, Tolland

Danielle Palladino
Town Chair, Torrington

Lew Panzo
Town Chair, Hamden

Mike Passero
Mayor, New London

Candy Perez
Mayor, Winsted

Elizabeth Peterson
Town Chair, Ledyard

Mike Pohl
Town Chair/DSCC Treasurer, Manchester

Jeff Ramer
Town Chair, Greenwich

Lonnie Reed
State Representative, Branford

Bonnie Reemsnyder
First Selectwoman, Old Lyme

Geraldo Reyes
State Representative, Waterbury

Barbara Reynolds
State Central Representative, Weston

Melissa Riley
Former State Representative, Groton

Emmett Riley
State Representative, Groton

Harry Rilling
Mayor, Norwalk

Thomas Ritter
Former House Speaker, Hartford

Betsy Ritter
Former State Representative, Waterford

Matt Ritter
House Majority Leader, Hartford

Dan Roberti
Town Chair, Kent

Rachel Rochette
Town Chair, Berlin

Michael Rohde
Former Mayor/DSCC, Meriden

Jason Rojas
State Representative, East Hartford

Kim Rose
State Representative, Milford

Daniel Rovero
State Representative, Putnam

Kevin Ryan
State Representative, Montville

Robert Sanchez
State Representative, New Britain

Hilda Santiago
State Representative, Meriden

Peggy Sayers
Former State Representative, South Windsor

Ellen Scalettar
Former First Selectwoman, Woodbridge

Sean Scanlon
State Representative, Guilford

Kevin Scarpati
Mayor, Meriden

Steve Scheinberg
Town Chair, Fairfield

Beth Sebilia
Town Chair, Waterford

Lon Seidman
State Central Representative, Ivoryton

Joe Serra
State Representative, Middletown

Ben Shaiken
Town Chair, Mansfield

Paul Shapiro
Mayor, Mansfield

Brendan Sharkey
Former House Speaker, Killingworth

Leona Sharkey
Town Chair, Griswold

Caroline Simmons
State Representative, Stamford

Al Simon
Former Deputy Mayor, Windsor

Derek Slap
State Representative, West Hartford

Scott Slifka
Former Mayor, West Hartford

Jonathan Slifka
Town Chair, West Hartford

Rich Smith
Town Chair, Milford

Steve Stafstrom
State Representative, Bridgeport

Jonathan Steinberg
State Representative, Westport

Craig Stevenson
Town Chair, East Hartford

Charlie Super
Town Chair, Woodstock

Peter Tercyak
State Representative, New Britain

Mike Tetreau
First Selectman, Fairfield

Cathy Thomas
Town Chair, Thompson

William Tong
State Representative, Stamford

Millie Torres-Ferguson
Town Chair, Meriden

Diana Urban
State Representative, Stonington

Ed Vargas
State Representative, Hartford

Joe Verrengia
State Representative, West Hartford

Sherri Vogt
State Central Representative, Brooklyn

Gerald Weiner
State Central Representative, Woodbridge

Helen Weingart
Town Chair, Chaplin

Galen Wells
State Central Representative, Norwalk

Ben Wenograd
Town Councilman, West Hartford

Roberta Willis
Former State Representative, Salisbury

Mike Winkler
State Representative, Vernon

Roy Wishart
Town Chair, Pomfret

Michael Zacchea
Town Chair, Brookfield